Burun Estetiğini Kim Yapar?

Bu soru, estetik cerrahinin daha geniş kitlelere hitap etmesi ve burun estetiği ameliyatına talebin artmaya başlaması ile sorulur oldu. Zira daha öncesinde burun estetiği ameliyatı neredeyse tamamen Plastik Cerrahlar tarafından yapılırdı. Artmış hasta potansiyeli ve ekstra kazanç elde etme düşüncesi bazı diğer branşlardan doktorları da estetik ameliyat yapmaya yöneltti. Eğitimleri olmadığı halde, kısa süreli kurslar ve setifika programları ile estetik konusunda yetkin olduğunu düşünen her doktor, yasaların açıklarını da kullanarak ”estetik dünyasına” giriş yapmış oldu.

Plastik Cerrahi dışındaki bazı branşlar da, uzmanlık eğitimleri boyunca pek çok burun ameliyatına girerler, ancak bu ameliyatların büyük bir kısmı nefes alma güçlüğü için yapılan ameliyatlardır. Fakat Plastik Cerrahların uzmanlık eğitimleri boyunca girdikleri burun ameliyatlarının büyük bir kısmı estetik amaçlıdır.

Plastik Cerrahi Dışındaki bazı uzmanlık alanlarındaki cerrahlar, burun ameliyatını Fasyal (Yüz) Plastik Cerrahların yapması gerektiğini ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Fasyal Plastik Cerrahların %60’ının KBB olduğunu söylerler. Evet, ABD’de Fasyal Plastik Cerrahi adı altında bir branş vardır. Plastik Cerrah ve KBB uzmanları kendi uzmanlıkları üzerine 1 yıllık bir eğitim aldıktan sonra Fasyal Plastik Cerrah adını alırlar ve bundan sonra sadece yüz estetiği ameliyatı ile ilgilenirler. Yani bundan sonra bir KBB uzmanı hem bademcik ameliyatı hem de burun estetiği yapamayacaktır. Aynı şekilde bir Plastik Cerrah da hem burun estetiği hem de meme estetiği ameliyatı yapamayacaktır. Çünkü artık KBB veya Plastik Cerrahi uzmanı değil Fasyal Plastik Cerrahi uzmanıdır.

Ülkemizde ise Fasyal Plastik Cerrahi diye bir branş yoktur. Yüz estetik cerrahisi Plastik Cerrahi branşının alt konusudur. Fasyal Plastik cerrah olduğunu iddia eden doktorların, yüz estetiği adı altında sadece burun estetiği ile ilgilendiklerini, ama mesela yüz germe, kulak estetiği ve göz kapağı estetiği gibi ameliyatları yapamıyor olmaları da ayrı bir gerçektir.Kendisini Fasyal Plastik Cerrah olarak tanıtan bir doktrodan bunu belgeleyen ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş Fasyal Plastik Cerrah diplomasını görmek istediğinizde durum zaten netleşecektir. Gerçek estetik doktoru diplomasında Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi yazan kişidir.

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatını, bu konuda deneyimi ve eğitimi olan bir doktorun yapması en doğru olandır. Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen kişilere tavsiyemiz; başvurduğu doktorun daha önce yapmış olduğu burun ameliyatlarının fotoğraflarını görmesi, estetik cerrahi konusundaki birikimini ve diplomasını sorgulamasıdır.

MURAT TEZCAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top